Sağlıklı Beslenmenin Pratik Kuralları

Sağlıklı Beslenmenin Pratik Kuralları

Uzun ve sağlıklı yaşamanın ilk koşulu sağlıklı ve bilinçli beslenmedir. Diyette yapılan hatalar pek çok hastalığın nedeni olabileceği gibi, doğru beslenme yine pek çok hastalığın tedavisinde vazgeçilmez bir unsurdur. Beslenmek ciddi bir iştir, bilinçli ve dengeli bir beslenme için bazı kurallara uymak gereklidir.

 

Bu kurallara bir göz atalım:

 

1. Önce kendi bedenimizi tanıyalım. Kilomuz normal sınırlarda mı, günlük enerji ve besin gereksinimimiz ne kadar, bazı hastalıklarımız var mı? Bir hekim bu sorulara gerekli yanıtları verecektir.

 

2. Gebelik ve süt verme durumlarında kalori ve besin gereksiniminin artacağını unutmayalım. Ancak bu dönemlerde gereğinden fazla kilo almanın yarar değil zarar verdiğini gözardı etmeyelim. Önemli olan bu dönemde yeterli sıvı almak ve yüksek proteinli diyetle dengeli beslenmektir.

 

3. Yeterli sıvı almayı unutmayalım. Özellikle ileri yaşta olanlar bu konuya çok özen göstermeli.

 

4. Yiyecekler ile ilgili bilgi sahibi olalım. İçerdikleri kalori miktarını, besin değerini, tuz içeriğini, vitamin ve mineral miktarlarını bilelim.

 

5. Alışveriş sırasında paketlerin üzerindeki besin değeri tablolarını okuyalım. Ve tabii ki son kullanma tarihine özellikle dikkat edelim. Yiyeceklerin saklanma kurallarına uygun olarak saklandığından emin olalım.

 

6. Bir beslenme günlüğü tutalım. Bu bize farkında olmadan yaptığımız hataları gösterecektir.

 

7. Yemeklerimizi daima sofrada yiyelim. Sofrada paylaşılan zamanlar büyük önem taşır. Çocuklarımızın beslenme alışkanlıklarının sofrada şekillendiğini unutmayalım.

 

8. Sofra kurallarına uyalım:

a. Yemekleri masaya tencere içinde koymayalım. Yeterli miktarlarda tabağımıza alıp tencereyi mutfakta bırakalım.

 

b. Çok büyük tabak seçmeyelim ve tabağımızı tamamen doldurmayalım.

 

c. Yemeğe düşük kalorili gıdalarla başlayalım, örneğin salata ile.

 

d. Yağlı yiyeceklerle başlarsak farkına varmadan aşırı miktarlarda tüketebiliriz, çünkü bu tür yiyeceklerin doyuruculuğu düşüktür, hatta iştahı açarlar.

 

e. Küçük lokmalar alalım, yavaş yiyelim, çok çiğneyelim. Böylece tokluk hissimiz artacak, sindirimimiz kolaylaşacaktır.

 

f. Yemeğimizdeki fazla yağı yemeyelim, örneğin etin yağlı kısımlarını, tavuğun derisini ayıralım.

 

g. Sofraya tuz, hazır sos, mayonez ve ketçap koymayalım.

 

9. Daha çok sebze ve meyve yiyelim. Lif, vitamin ve minerallerin ana kaynağı taze sebze ve meyvelerdir. Mandalina, portakal, domates, ıspanak gibi renkli meyve ve sebzeleri bol tüketelim. Bu tür besinlerdeki renk veren maddelerin sayısız yararları bulunur. İyice yıkanmış marul, soğan ve domatesli salata ve sebze yemeği soframızdan eksik olmasın. Günde 3-5 porsiyon sebze yemeyi ihmal etmeyelim.

 

10. Fruktoz ve sukroz içeren gıdalardan uzak duralım.

 

11. Yemekleri hazırlarken yağı göz kararı koymayalım, daima ölçerek ekleyelim. Sıvı yağların özellikle de zeytinyağının daha sağlıklı olduğunu ama kalori içeriğinin katı yağlardan farkı olmadığını unutmayalım.

 

12. Düşük glisemik indeksli karbonhidratların önemini unutmayalım ve lif açısından zengin tam buğday ununu ve esmer pirinci tercih edelim. Tahılların ve kuru baklagillerin yararlarını göz ardı etmeyelim.

 

13. Yumurta önemli bir protein kaynağıdır, haftada 2-3 kez yiyelim.

 

14. Daha fazla balık ve tavuk tüketelim.

 

15. Balık, tavuk ve etlerini pişirirken ilave yağ koymayalım ve ızgara yapalım.

 

16. Süt ve süt ürünleri kalsiyum başta olmak üzere minerallerden, vitaminlerden ve tabii ki proteinden zengindir. Süt ürünlerini günde 3 porsiyon tüketmemiz gereklidir.

 

17. Lokantada yemek yerken taze olmasına dikkat edelim. Bütün gün açıkta ve ışığın altında beklemiş olan yemeklerin besin değerini yitirdiğini unutmayalım. Yiyeceklerin hijyenik koşullara uygun olarak hazırlandığından emin olalım. Pek çok enfeksiyon hastalığının ve zehirlenmelerin kaynağı kötü hazırlanmış yiyeceklerdir. Kızartma yerine ızgarayı tercih edelim, soslu ve kremalı yiyeceklerden sakınalım. Çocuk menüsü isteyelim, çünkü çocuklarımızın kalori gereksimini bizden azdır.

 

18. Alkolün enerji içeriği yüksektir. Alkollü içeceklerden uzak duralım. Kadınlar için sınırın bir kadeh, erkekler için iki kadeh şarap olduğunu unutmayalım. Aç karnına fazla miktarda alkol alımı şeker düşüklüğüne yol açabilir.

 

19. Sigara sayısız riskleri ile yaşamı kısaltır ve yaşam kalitesini düşürür. Sigaradan ve tütünden uzak duralım.

Hiç Yorum Yok

Yorum Gir