Kahvaltı önemlidir!

Vücudumuzda gün içinde gerçekleşen tüm davranış ve reaksiyonları düzenleyen ve sirkadiyen saat olarak adlandırılan karmaşık bir sistem var. Sirkadiyen ritmin merkezi kontrolü beynin hipotalamus bölgesinde. Ayrıca karaciğer, yağ doku, kaslar ve hatta insülin üreten hücreler de bu sistemin devamlılığında önemli rol oynuyor, gıda alımı, sindirim hormon salınımı ve metabolizma günün saatlerine uygun olarak düzenliyor. Gece az uyuma, gece vardiyasında çalışma, uyku saatinde gıda tüketimi, düzensiz öğün alımı gibi durumlar, sistemin dengesini bozarak çeşitli hastalıklara neden olabiliyor.

 

Annelerimizin söylediği kesinlikle doğru: “Kahvaltı etmeden evden çıkmamalısın!” Bu konudaki en ilginç kanıt, 2017 yılında İsrail’de yapılan bir gen araştırmasından geldi! Kahvaltıyı atlayan, sadece öğle yemeği yiyenlerde CLOCK adı verilen gen etkileniyor ve metabolizmanın sirkadiyen işleyişi bozuluyor. Düzenli bir uykudan sonra kahvaltı yemek, hem sağlıklı insanlarda hem şeker hastalığı olanlarda gün içindeki tokluk insülin salınımını düzenliyor ve şeker düzeylerinin yükselmesine engel oluyor.

 

Bu durumda, mutlaka kahvaltı etmeliyiz. Kahvaltının karbonhidrat miktarı fazla olmasın, mutlaka protein içersin, ama atlamayalım! Diğer öğünlerden çok daha önemli!

Kaynak: Jakubowicz D et al. Diabetes Care 2017 Nov; 40 (11): 1573-1579.
Hiç Yorum Yok

Yorum Gir